Začetek nove faze razprave: vključite se v pogovor!
Naša platforma je dinamična in se nenehno razvija, z interaktivnimi fazami, ki vam omogočajo medsebojno povezovanje in zagotavljajo, da se vaš glas ne sliši samo enkrat, temveč skozi celoten proces. Zdaj prehajamo v fazo oblkovanja vizije. Vabimo vas, da si predstavljate, kakšna bi lahko bila medgeneracijska pravična prihodnost. Vaše zgodbe lahko sooblikujejo skupno vizijo.
Kako si predstavljate pravično prihodnost?

Naloga komisarja EU Micallefa, pristojnega za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport, je priprava strategije za krepitev medgeneracijske komunikacije.
Ta bi morala zagotoviti, da bodo interesi sedanjih in prihodnjih državljank in državljanov vključeni v oblikovanje politik in zakonodaje EU. Gre za zahtevno nalogo, saj se nanaša tako na sedanjost kot na prihodnost in obsega vse politike EU.
Združeni lahko zagotovimo blaginjo med generacijami tudi v prihodnosti.
V ta namen vzpostavljamo vrsto strateških dialogov z državljani in državljankami, institucijami in civilno družbo, da lahko vsi sooblikujejo prihodnjo strategijo in pridejo do svoje besede. Preberite več o tem, kako lahko prispevate svoj delež.
Zakaj naj se pridružim tej razpravi?

Smo v ključnem zgodovinskem trenutku soobstoja več generacij kot kdaj koli poprej. Glede na podnebne, gospodarske in demografske izzive pred nami je bistvenega pomena, da nobena generacija, ne glede na to, ali živi zdaj ali v prihodnosti, ne bo zapostavljena.
Zato si želimo, da čim več državljank in državljanov EU izrazi svoje mnenje o sedanjosti in prihodnosti.
Državljani in državljanke vseh starosti in generacij imajo pravico živeti v čistem, uspešnem in pravičnem svetu.
Če ukrepamo zdaj, nas čakajo boljši časi.
Medgeneracijska pravičnost: za kaj gre?
Vsi mlajši in starejši si delimo isti jutri in imamo svoja pričakovanja. Isto velja za prihodnje generacije – tiste, ki še niso rojene.
Da bi zagotovili spoštovanje pravic vseh, ki smo že tukaj, in tistih, ki prihajajo za nami, želimo prisluhniti vsem starostnim skupinam in akterjem, da bi vzpostavili smiseln medgeneracijski dialog.
V letu 2025 bomo še naprej sodelovali pri oblikovanju strategije, ki bo resnično odražala potrebe vseh generacij. Zato ne zamudite oblikovanja svoje prihodnosti.
Časovnica
Od februarja do decembra 2025 bomo strategijo ustvarjali skupaj z vami.
- Februar – aprilDoločitev obsega
Kako razumemo medgeneracijsko pravičnost? Katere pobude že obstajajo?
- Junij – julijOblikovanje vizije
Kakšno medgeneracijsko pravičnost si želimo? Kakšne cilje želimo doseči?
- Avgust – septemberNačrtovanje strategije
Katere funkcije, vrednote, ključne potrebe in zahteve bi bilo treba vključiti?
- Oktober – decemberSoustvarjanje strategije
Kako to izgleda? Kaj si želimo doseči?
Faza določitve obsega: Povzetek vpogledov in zamisli
Z veseljem bomo delili napredek, dosežen v fazi določitve obsega, v okviru katere bodo opredeljeni temeljni vzroki za vse pomembnejša vprašanja medgeneracijske pravičnosti, skupaj z aktualnimi področji ukrepanja. Rezultati faze določitve obsega so na voljo spodaj v razdelku o dokumentih.
Faza oblikovanja vizije: Zamišljanje medgeneracijske pravične prihodnosti
S prehodom v fazo oblikovanja vizije vas vabimo, da si predstavljate, kakšna bi lahko bila medgeneracijska pravična prihodnost. Delite svoje zamisli o povezovanju z ljudmi različnih starosti in vzpostavljanju vezi s preteklimi in prihodnjimi generacijami. Svoje vizije lahko predložite do konca julija.
Zakaj jo potrebujemo?
Ste vedeli, da
- manj kot polovica Evropejcev in Evropejk meni, da je družba pravična in enakopravna (vir: Eurobarometer – 2022)
- so državljani in državljanke iz držav z manjšim deležem medgeneracijske neenakosti na splošno bolj zadovoljni z življenjem (vir: OECD – 2020)
- višjo raven zaupanja uživajo vlade, ki uravnotežajo potrebe in interese sedanjih in prihodnjih generacij, (vir: OECD – 2023)