Ugrás a fő tartalomra
Polgári Részvételi Platform
Európai polgári vitacsoportok

A civil társadalmi szerepvállalás új korszaka

Megkezdte tevékenységét a „Gyűlölet a társadalomban” témával foglalkozó európai polgári vitacsoport

Az energiahatékonysággal foglalkozó európai polgári vitacsoport benyújtotta ajánlásait az Európai Bizottságnak.

Mit értünk európai polgári vitacsoportok alatt?

Hogyan működik a polgári vitacsoport?

  1. 1. ülésszak
    Ötletelés

    Az első ülésszak célja az, hogy a vitacsoport ötleteket fogalmazzon meg, majd témakörök szerint csoportosítsa azokat a koncepciókat, amelyeket a polgárok a legígéretesebbnek tartanak a következő ülésszakokon folytatandó további megbeszélésekhez.

  2. 2. ülésszak
    Felülvizsgálat és tökéletesítés

    Ennek az ülésszaknak az a célja, hogy a vitacsoport résztvevői az első ülésszakon elfogadott koncepciókra támaszkodva előzetesen megfogalmazzák ajánlásaikat. Egy összetett kölcsönös értékelési folyamat keretében a polgárok munkacsoportokat alkotva felülvizsgálják egymás javaslatait és megállapításait, és egymás ötleteire építve továbbfejlesztik elképzeléseiket. Ennek az együttműködésnek a gyümölcseként a vitacsoport a záró ülésszakon kidolgozza végső ajánlásait.

  3. Záróülés
    Következtetés

    Az utolsó ülésszak alkalmával a vitacsoport az ajánlásaival együtt a megbeszélések következtetéseit is benyújtja az Európai Bizottságnak. A következtetések és az ajánlások a vonatkozó javaslatok kidolgozását hivatottak segíteni.

Hogyan választják ki a vitacsoportok tagjait?

Icon random people

A Bizottság összesen mintegy 150 polgártválaszt ki véletlenszerűen a 27 tagállamból.

Icon Diversity

A vitacsoportok összetétele tükrözi az EU sokszínűségét lakóhely (vidék/város), nem, életkor, iskolai végzettség és társadalmi-gazdasági háttér tekintetében.

Icon young people

A résztvevők egyharmada fiatal (16–25 év közötti személy).

A polgári vitacsoportok tagjai véletlenszerűen kerülnek kiválasztásra. A toborzók a potenciális résztvevőkkel telefonon veszik fel a kapcsolatot. Ehhez véletlenszerű kiválasztást végző eszközök révén állítanak össze egy listát működő (mobil- vagy vezetékes) telefonszámokból. Ez a biztosítéka annak, hogy a kiválasztás reprezentatív legyen, és hogy a vitacsoportok a lehető leghűbben tükrözzék az EU szociodemográfiai összetételét.

A toborzáshoz az alábbi forrásokból származó adatok kerülnek felhasználásra:

  • Eurobarométer, az Európai Unió éves közvélemény-kutatásra szolgáló eszköze, valamint
  • Eurostat, az EU statisztikai hivatala.

Kvótarendszer biztosítja, hogy a vitacsoport a nemek szempontjából is kiegyensúlyozott legyen, az életkori összetétel tekintetében pedig előfeltétel, hogy a vitacsoportok egyharmadát 16–25 év közötti fiatalok tegyék ki. A vitacsoportok tagjainak kiválasztása során az alábbi szociodemográfiai jellemzőket vesszük még figyelembe:

  • iskolai végzettség;
  • lakóhely;
  • foglalkozás.

Az egyes tagállamokból az adott ország népességének arányában toborzunk résztvevőket, és a különböző csoportok tekintetében is az arányos képviselet elvét követjük. Kevesebb résztvevőt adó kisebb országok esetében az egyes kategóriák részarányát vitacsoportokon átívelően biztosítjuk, így garantálva a kisebb országok megfelelő képviseletét.

Minden vitacsoport esetében külön kiválasztási eljárást szervezünk.

Annak érdekében, hogy a megbeszélések során a lehető legtöbb nézőpont és vélemény kerüljön kifejezésre, és élénk, előremutató viták alakuljanak ki, elengedhetetlen, hogy a vitacsoportok összetétele tükrözze az EU népességének sokszínűségét.

 

Már lezárult vitacsoportok

food waste fridge

Milyen intézkedéseket kellene hozniuk az uniós tagállamoknak, az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek, a fogyasztóknak, valamint a magán- és a közszféra más érdekelt feleinek, hogy csökkenjen az élelmiszer-pazarlás?