Lezárult az új európai költségvetésről szóló vita

A polgári részvételi platform lezárta az új uniós költségvetésről szóló vitát, amelyhez több hónapon át lehetett hozzászólni. Az európai polgárok megosztották, hogyan lehetne szerintük a leghasznosabban elkölteni a rendelkezésre álló összeget, hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy a költségvetés tükrözze a különféle szükségleteket, és hogyan lehet a közös kihívásokat együtt megoldani.
A platformra küldött hozzászólások gazdagították az uniós költségvetéssel foglalkozó európai polgári vitacsoport tanácskozásait, és segíteni fognak a költségvetés jövőbeli felhasználásának alakításában. Az Európai Bizottság továbbra is építeni fog ezekre a véleményekre, amikor meghatározza prioritásait, hogy biztosítsa: a költségvetés valóban minden európai érdekét szolgálja.
Köszönjük mindenkinek, aki hozzászólt ehhez a fontos vitához! Nem csak számunkra fontos az emberek véleménye, hanem azon döntésekhez is elengedhetetlen, amelyek hozzájárulnak, hogy egy erős Európát hagyjunk a következő generációkra.
A teljes vita megtekintéséhez kattintson a „További információk” feliratra.
Miért kell az európai költségvetésről beszélnünk?

Európa lényegi átalakuláson megy keresztül. Társadalmunk, biztonságunk, bolygónk, gazdaságunk, demokráciánk és jólétünk – ezek mindegyike változásban van. Ezeket a globális kihívásokat csak az európai polgárok kollektív fellépésével tudjuk kezelni. A közös európai költségvetés pedig az egységes európai reagálás egyik legfontosabb hajtóereje.
Az európai költségvetés célja, hogy támogassa politikai prioritásainkat. A pénzügyi források összevonásával jobban meg tudunk felelni a közös kihívásoknak, és pozitív és közvetlen hatást tudunk gyakorolni a polgárok mindennapi életére.
2025-ben a Bizottság javaslatot terjeszt elő a 2028-ban kezdődő új hosszú távú európai költségvetésre vonatkozóan, amelyről ezt követően az Európai Parlament és a tagállamok döntenek. Az európai hosszú távú költségvetéshez valamennyi tagállam és az európai parlamenti képviselők többségének egyhangú jóváhagyása szükséges.
Ez lehetőséget kínál arra, hogy megállapodjunk egy olyan erős és modern európai költségvetésről, amely alkalmas a törekvéseink megvalósítására.
Hogyan fog eljárni a Bizottság a beérkezett elképzelések, javaslatok ügyében?
Most, hogy az új uniós költségvetésről szóló vita lezárult, a polgárok által a platformon megfogalmazott ötletek a következő lépésekhez fognak hozzájárulni; e vélemények és hozzászólások kulcsfontosságúak annak biztosításához, hogy az európai költségvetés a valós szükségletekhez igazodjon, és érdemi változást hozzon. A Bizottság figyelembe fogja venni a platformon megosztott információkat az új európai költségvetésre vonatkozó javaslat előkészítése során.
Mi következik most?
- Február – márciusOnline vita
A polgárok a Polgári Részvételi Platformon tudnak hozzászólásokat beküldeni, kommentálhatják és (szavazással) véleményezhetik mások hozzászólásait. A hozzászólások lehetnek egyéniek, vagy csoportosak (közös munka, például részvételi rendezvény eredményeképp).
- Március – májusPolgári vitacsoport
Az online hozzászólásokat az európai polgári vitacsoportok megvitatják, végső soron pedig hozzájárulnak az európai szakpolitikai döntéshozatali folyamathoz.
- JúliusJavaslat
A Bizottság közzéteszi az új európai költségvetésre irányuló javaslatát.
Európai költségvetés: beszéljenek a számok!

A hosszú távú költségvetés határozza meg az EU költségvetésének méretét, és hogy pontosan mire fordítják az évek során a különböző összegeket. A jelenlegi hosszú távú költségvetés 2021-től 2027-ig tart, és 1,2 billió eurót tesz ki; ez az uniós GDP körülbelül 1%-ának felel meg. Ezt egészíti ki a Covid19-világjárványt követő helyreállítást szolgáló ideiglenes eszközből, a Next Generation EU-ból származó mintegy 800 milliárd euró.
Az európai költségvetés már többször bebizonyította, hogy kézzelfogható eredményeket hoz a polgárok számára, többek között az európai régiók társadalmi és gazdasági fejlődését támogató projektek és tevékenységek finanszírozása, a mezőgazdasági termelők és a vidéki területek támogatása, a környezetvédelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem, társadalmaink digitális átállásának előmozdítása, valamint a kutatás és az innováció támogatása révén. Az elmúlt években pedig a különböző válságok, mint például a Covid19-világjárvány vagy az Ukrajna elleni orosz invázió idején létfontosságúvá vált energiafüggetlenségünk és Ukrajna támogatása érdekében.
Az európai költségvetés támogatásának köszönhetően:
- évi 87 millió tonna szén-dioxid-egyenértéket kerültünk el,
- 1987-es alapítása óta 16 millióan vettek részt az Erasmus-programban,
- 2022-ben 5,8 millió mezőgazdasági termelő részesült közvetlen pénzügyi támogatásban a közös agrárpolitika keretében.
Nyilvános online konzultáció
A platformon folytatott vita mellett a közelmúltban nyilvános online konzultációk során is lehetőség volt a költségvetés véleményezésére.