Noslēgušās debates par jauno ES budžetu

Pēc vairāku mēnešu ilgām diskusijām un viedokļu apmaiņas debates par jauno ES budžetu Pilsoņu iesaistes platformā ir beigušās. Iedzīvotāji no visas Eiropas dalījās savās idejās par to, kā maksimāli izmantot katru eiro, nodrošināt, ka budžets atspoguļo dažādas vajadzības, un risināt kopīgās problēmas.
Platformā iesniegtie ierosinājumi papildināja Eiropas pilsoņu paneļdiskusijas par ES budžetu, un tie tiks ņemti vērā arī turpmākā budžeta plānošanā. Eiropas Komisija turpinās balstīties uz šīm atziņām, lai virzītu savas prioritātes un nodrošinātu, ka budžets sniedz labumu visiem eiropiešiem.
Mēs pateicamies visiem, kas piedalījās šajās svarīgajās debatēs. Jūsu viedoklis ir svarīgs – tas palīdz ietekmēt lēmumus, kas stiprinās Eiropu nākamajām paaudzēm.
Ja vēlaties lasīt visu diskusiju, noklikšķiniet uz “Uzzināt vairāk”.
Kāpēc mēs apspriežam Eiropas budžetu?

Eiropa piedzīvo dziļas pārmaiņas — mūsu sabiedrības un drošības, mūsu planētas un ekonomikas, mūsu demokrātijas un labklājības labā. Šos globālos izaicinājumus mēs varam pārvarēt tikai tad, ja visi eiropieši rīkojas vienoti. Un Eiropas budžets ir viens no Eiropas rīcības virzītājspēkiem.
Eiropas budžeta mērķis ir atbalstīt mūsu politiskās prioritātes. Apvienojot finanšu resursus, mēs varam labāk reaģēt uz kopīgajiem izaicinājumiem un pozitīvi un tieši ietekmēt iedzīvotāju ikdienu.
2025. gadā Komisija iesniegs priekšlikumu par jauno ES ilgtermiņa budžetu laika posmam no 2028. gada, par kuru tad lems Eiropas Parlaments un dalībvalstis. Eiropas ilgtermiņa budžetam ir vajadzīgs vienprātīgs visu dalībvalstu un Eiropas Parlamenta deputātu vairākuma apstiprinājums.
Mums ir iespēja vienoties par spēcīgu un modernu Eiropas budžetu, kas atbilst mūsu nākotnes mērķiem.
Kā Komisija ar apkopotajām idejām strādās tālāk?
Tagad, kad debates par jauno ES budžetu ir noslēgušās, platformā iesniegtās iedzīvotāju idejas tiks izmantotas nākamajos posmos. Jūsu idejas ir svarīgas, lai nodrošinātu, ka Eiropas budžets atbilst reālām vajadzībām un rada būtiskas pārmaiņas. Eiropas Komisija šīs idejas ņems vērā, gatavojot priekšlikumu par jauno ES budžetu.
Hronoloģija
- Februāris–maijsDiskusija tiešsaistē
Pilsoņi sagatavo ierosinājumus, komentē Pilsoņu iesaistes platformā publicētos ierosinājumus un balso par tiem, individuāli vai kolektīvi, piemēram, līdzdalības pasākumos.
- Marts–maijsPilsoņu paneļdiskusija
Tiešsaistē sniegtie ierosinājumi tiek izmantoti paneļdiskusijās un, visbeidzot, tiek ņemti vērā Eiropas politikas veidošanā.
- JūlijsPriekšlikums
Komisija publicē priekšlikumu par jauno Eiropas budžetu.
Eiropas Savienības budžets: par ko ir runa?

Eiropas ilgtermiņa budžetā tiek noteikts daudzgadu budžeta apmērs un tas, kam tas tiks tērēts. Pašreizējais ilgtermiņa budžets ilgst no 2021. līdz 2027. gadam un sasniedz 1,2 triljonus eiro, kas atbilst aptuveni 1 % no ES IKP. To papildina aptuveni 800 miljardi eiro no “NextGenerationEU”, kas ir pagaidu instruments, kura mērķis ir stimulēt atveseļošanu pēc Covid-19 pandēmijas.
Eiropas budžets ir parādījis, ka tas sniedz labumu iedzīvotājiem. Piemēram, finansējot projektus un darbības, kas atbalsta Eiropas reģionu sociālo un ekonomisko attīstību, lauksaimniekus un lauku apvidus, aizsargājot vidi un cīnoties pret klimata pārmaiņām, veicinot mūsu sabiedrības digitālo pārkārtošanos un atbalstot pētniecību un inovāciju. Tas pēdējo gadu laikā ir palīdzējis mums stāties pretī krīzēm – no Covid-19 pandēmijas līdz Krievijas iebrukumam Ukrainā –, sniedzot atbalstu mūsu enerģētiskajai neatkarībai un nodrošinot palīdzību Ukrainai.
Pateicoties Eiropas budžeta sniegtajam atbalstam,
- tiek aiztaupīti 87 miljoni tonnu oglekļa dioksīda ekvivalenta gadā;
- kopš programmas “Erasmus” izveides 1987. gadā tajā ir piedalījušies 16 miljoni cilvēku;
- 2022. gadā 5,8 miljoni lauksaimnieku saņēma tiešu finansiālu atbalstu no kopējās lauksaimniecības politikas.
Sabiedriskā apspriešana tiešsaistē
Papildus debatēm šajā platformā nesen tika rīkotas sabiedriskās apspriešanas par šo tematu, lai apkopotu vēl vairāk viedokļu.