Ak hovoríme o Európe, ktorá bude spravodlivá ku všetkým súčasným a budúcim generáciám, čo presne tým myslíme?

V nadchádzajúcich týždňoch sa 150 náhodne vybraných občanov zo všetkých 27 členských štátov EÚ zapojí do diskusie o tom, ako by mala vyzerať medzigeneračne spravodlivá Európska únia a aké opatrenia treba prijať na vytvorenie budúcnosti, v ktorej budú môcť prosperovať všetky generácie.
V období zmien a transformácie sa Európska únia snaží stavať na svojej spoločnej histórii a zároveň sa usiluje o udržateľnú a inkluzívnu budúcnosť. Preto musíme zabezpečiť, aby dnes prijaté rozhodnutia nepoškodzovali budúce generácie a aby sa zvýšila solidarita a angažovanosť medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií.
V tejto súvislosti by sa mali účastníci zamyslieť nad týmito otázkami:
- Ako dokážeme preklenúť generačné rozdiely v prospech všetkých, ak budeme podporovať naratív solidarity, vzájomnej pomoci a spoločnej zodpovednosti?
- Ako dokážeme vyvážiť potreby a záujmy všetkých vekových skupín vrátane budúcich generácií?
- Ako premýšľať v dlhodobom horizonte pri budovaní spravodlivejšej a odolnejšej spoločnosti?
Čo môžeme očakávať od panelovej diskusie

Európska komisia si želá, aby sa členovia panelovej diskusie stali plnohodnotnými spolutvorcami stratégie v oblasti medzigeneračnej spravodlivosti.
Účastníci, ktorí budú pochádzať z rôznych generácií, budú spoločne diskutovať o svojich názoroch, pričom budú vychádzať zo svojich bohatých a rozmanitých životných skúseností. Vyhodnotia vízie spravodlivejšej budúcnosti pre všetkých, preskúmajú možné spôsoby realizácie týchto vízií a budú diskutovať o nápadoch a opatreniach, ktoré budú mať najväčší dosah. Občania napokon ako prví preskúmajú konkrétne politické návrhy, ktoré vypracujú tvorcovia politík v spolupráci s odborníkmi v záujme vytvorenia Európskej únie, ktorá bude spravodlivejšia pre všetky generácie, a ako prví budú na ne aj reagovať.
Výsledkom panelovej diskusie bude zoznam odporúčaní, ktoré budú podkladom pre stratégiu pre medzigeneračnú spravodlivosť.
Harmonogram
Európska panelová diskusia občanov o medzigeneračnej spravodlivosti sa uskutoční počas troch víkendov od septembra do novembra 2025.
- 12. – 14. septembra:Prvé zasadnutie – Brusel
- Úvod k téme „Medzigeneračná spravodlivosť“.
- Diskusia o prvých nápadoch, ktoré účastníci považujú za najsľubnejšie.
- 17. – 19. októbraDruhé zasadnutie – online
- Vyhodnotenie prvého zasadnutia a spracovanie nápadov podľa tém.
- Prvá fáza vypracovania odporúčaní.
- 14. – 16. novembraZáverečné zasadnutie – Brusel
- Vypracovanie záverov z diskusií a odporúčaní pre Európsku komisiu.
- Vysvetlenie ďalších krokov – dosah na tvorbu politík.
- Október – decemberSpoločná tvorba stratégie
Ako má vyzerať? Čo chceme dosiahnuť?
Medzigeneračná spravodlivosť: prečo je taká dôležitá?

V nadväznosti na medzinárodné iniciatívy, ako je Pakt OSN pre budúcnosť, ktorý podpísali svetoví lídri 22. septembra 2024, sa v politických usmerneniach Komisie na roky 2024 – 2029 uvádza, že po „znepokojivých tendenciách v spoločnosti“ musí Európska únia zabezpečiť, „aby dnes prijaté rozhodnutia nepoškodzovali budúce generácie a aby sa zvýšila solidarita a angažovanosť medzi ľuďmi rôznych vekových kategórií“.
Táto úloha bola zverená komisárovi Glennovi Micallefovi, ktorý bol vo svojom poverovacom liste požiadaný, aby „pripravil stratégiu v oblasti medzigeneračnej spravodlivosti s cieľom zmapovať, ako môžeme posilniť komunikáciu medzi generáciami a zabezpečiť, aby sa v rámci našej politiky a tvorby právnych predpisov rešpektovali záujmy súčasných a budúcich generácií.“