Zaključek razprave o novem proračunu EU

Po mesecih različnih prispevkov in razprav je platforma za udejstvovanje državljanov zaključila razpravo o novem proračunu EU. Državljani in državljanke iz vse Evrope so delili svoje zamisli o tem, kako kar najbolje izkoristiti vsak evro, zagotoviti, da proračun odraža različne potrebe, in skupaj obravnavati skupne izzive.
Predlogi, predloženi prek platforme, so obogatili razprave evropskega državljanskega foruma o proračunu EU in bodo pomagali oblikovati, kako se bo proračun uporabljal v prihodnosti. Evropska komisija bo še naprej gradila na teh spoznanjih, da bi usmerjala svoje prednostne naloge in zagotavljala, da proračun deluje za vse Evropejce in Evropejke.
Zahvaljujemo se vsem, ki so sodelovali v tej pomembni razpravi. Vaš glas je pomemben in pomaga pri oblikovanju odločitev, ki bodo okrepile Evropo za prihodnje generacije.
Celotna razprava je na voljo na povezavi „Več informacij“.
Zakaj razpravljamo o evropskem proračunu?

Evropa je v obdobju korenitih sprememb – za našo družbo in našo varnost, naš planet in gospodarstvo, našo demokracijo in blaginjo. Te svetovne izzive lahko rešujemo le s skupnim ukrepanjem vseh Evropejcev in Evropejk. Evropski proračun je ena od gonilnih sil evropskih ukrepov.
Evropski proračun je namenjen podpori našim političnim prednostnim nalogam. Z združevanjem finančnih sredstev se lahko bolje spopadamo s skupnimi izzivi ter pozitivno in neposredno vplivamo na vsakdanje življenje državljanov.
Komisija bo leta 2025 predstavila predlog za nov evropski dolgoročni proračun, ki se bo začel izvajati 2028, o njem pa bodo nato odločali Evropski parlament in države članice. Za evropski dolgoročni proračun je potrebna soglasna odobritev vseh držav članic ter večine poslancev in poslank Evropskega parlamenta.
To bo priložnost za dogovor o močnem in sodobnem evropskem proračunu, ki bo ustrezal našim ambicijam.
Kako bo Komisija nadalje ukrepala na podlagi zbranih prispevkov?
Zdaj ko se je razprava o novem proračunu EU zaključila, bodo zamisli, ki so jih državljani in državljanke predložili na platformi, prispevale k oblikovanju naslednjih korakov. Vaša spoznanja so ključna za zagotovitev, da evropski proračun obravnava dejanske potrebe in prinaša pomembne spremembe. Evropska komisija bo te prispevke upoštevala pri pripravi predloga za novi proračun EU.
Časovnica
- Februar–majSpletna razprava
Državljani ustvarjajo prispevke, jih komentirajo in glasujejo o njih na platformi za udejstvovanje državljanov, bodisi s posameznimi prispevki bodisi kot rezultat kolektivnega dela, na primer v obliki participativnega dogodka.
- Marec–majDržavljanski forum
Spletni prispevki prispevajo k panelnim razpravam in oblikovanju evropskih politik.
- JulijPredlog
Komisija objavi predlog novega evropskega proračuna.
Evropski proračun: za kaj gre?

Evropski dolgoročni proračun določa obseg proračuna in njegovo porabo za več let. Sedanji dolgoročni proračun traja od leta 2021 do leta 2027 in znaša 1,2 bilijona evrov, kar predstavlja približno 1 % BDP EU. Poveča se za približno 800 milijard evrov iz instrumenta NextGenerationEU, začasnega instrumenta za spodbujanje okrevanja po pandemiji COVID-19.
Evropski proračun je že dokazal, da koristi državljanom in državljankam, na primer s financiranjem projektov in dejavnosti, ki podpirajo socialni in gospodarski razvoj evropskih regij, podpiranjem kmetov in podeželskih območij, varovanjem okolja in bojem proti podnebnim spremembam, spodbujanjem digitalnega prehoda naših družb ter podpiranjem raziskav in inovacij. V zadnjih letih je bil v kriznih obdobjih, od pandemije COVID-19 do ruske invazije na Ukrajino, rešilna bilka, saj sta se z njim podpirali naša energetska neodvisnost in Ukrajina.
S podporo iz evropskega proračuna:
- je bilo preprečenih 87 milijonov ton ekvivalenta ogljikovega dioksida na leto
- je od njegove vzpostavitve leta 1987 v programu Erasmus sodelovalo 16 milijonov ljudi
- je 5,8 milijona kmetov prejelo neposredno finančno podporo v okviru skupne kmetijske politike
Spletno javno posvetovanje
Poleg razprave na tej platformi so bila nedavno organizirana tudi javna posvetovanja o tej temi, da bi zbrali dodatne prispevke.