Kodėl diskutuojame apie neapykantą visuomenėje?
Šiuo metu Europoje pastebimas nerimą keliantis neapykantos kalbos ir neapykantos nusikaltimų daugėjimas. Neapykanta ne tik daro poveikį asmenims, grupėms ir bendruomenėms, į kuriuos jie tiesiogiai nukreipti, bet ir gali poliarizuoti bei trukdyti demokratinėms diskusijoms.
2023 m. gruodžio mėn. Europos Komisija priėmė komunikatą „Neapykantai – ne. Kovai su neapykanta susivienijusi Europa“. Komunikate raginama surengti piliečių vadovaujamas diskusijas apie būdus, kaip, užuot neapkentus ir pykusis, susitelkti į tai, kas naudinga visiems – lygybę, pagarbą žmogaus teisėms ir orumą. Šios vertybės įtvirtintos Europos Sąjungos sutartyje, kuri yra mus, kaip Europos piliečius, apjungianti visuomenės sutartis.
Kaip aš galiu dalyvauti ES lygmens diskusijose dėl kovos su neapykanta visuomenėje?
Kaip galime kovoti su neapykanta ir stiprinti savitarpio pagarbą mūsų visuomenėse? Ar turite asmeninės patirties arba idėjų, kaip galime stiprinti abipusę pagarbą mūsų visuomenėje? Ar turite rekomendaciją, kuri galėtų padėti Europos Komisijai ateityje kovoti su neapykantą kurstančiomis kalbomis ir neapykantos nusikaltimais?
Norėtume išgirsti jūsų nuomonę apie kovą su neapykanta visuomenėje. Tai erdvė, kurioje galite pagarbiai galite dalytis savo nuomonėmis ir bendrauti su kitais piliečiais.
Kaip Komisija imsis tolesnių su surinktomis idėjomis susijusių veiksmų?
Visus platformoje pateiktus pasiūlymus, taip pat Europos piliečių forumo diskusijų rezultatus, išnagrinės Europos Komisija ir į juos atsižvelgs rengdama būsimą politiką.
Kova su neapykanta Kodėl tai svarbu?
Įvertinti neapykantos mastą nelengva, tačiau kai kurie duomenys yra iškalbingi:
- Iš 8 mln. ES išanalizuotų internetinių žinučių matyti, kad 2023 m. sausio–rugsėjo mėn. toksiškos neapykantos lygis padidėjo 30 proc.
- 55 proc. Europos Sąjungos pagrindinių teisių agentūros apklausos respondentų nurodė 2022–2023 m. ES patyrę rasinę diskriminaciją daugiau nei tris kartus.
- Viena iš trijų moterų bent kartą yra patyrusi fizinį ar seksualinį smurtą.
Ką ES jau nuveikė šiuo klausimu?
Kovos su neapykanta ES lygmeniu sistema apima tiek reguliavimo, tiek politikos iniciatyvas. Toliau pateikta apžvalga nėra išsami: spustelėję šią nuorodą sužinosite daugiau apie kovos su neapykantos kalba ir neapykantos nusikaltimais ES teisinę ir politinę sistemą.
Esamos kovos su neapykantos kurstymu ir neapykantos nusikaltimais priemonės
- 2008 m. Pamatinis sprendimas dėl kovos su tam tikromis rasizmo ir ksenofobijos formomis bei apraiškomis
- 2023 m. komunikatas „Neapykantai – ne. Kovai su neapykanta susivienijusi Europa“
- ES kovos su antisemitizmu ir žydų gyvenimo puoselėjimo strategija
- ES romų lygybės, įtraukties ir dalyvavimo strateginis planas
- ES kovos su rasizmu veiksmų planas
Kovos su neapykantos kurstymu internete priemonės
Europos piliečių forumas kovos su neapykanta visuomenėje klausimais Europos Komisijai pateikė savo rekomendacijas
Tris savaitgalius 150 atsitiktine tvarka atrinktų piliečių, atstovaujančių visoms 27 ES valstybėms narėms, rinkosi diskutuoti apie neapykantos priežastis bei ją skatinančius veiksnius ir įvairių sričių priemones, kuriomis siekiama su ja kovoti.
Kartu piliečiai pateikė įvairių rekomendacijų, kurios padės rengiant būsimus ES teisės aktus ir prisidės prie būsimų Komisijos iniciatyvų, sąrašą.