Zašto raspravljati o mržnji u društvu?
Europa se danas suočava sa zabrinjavajućim porastom govora mržnje i zločina iz mržnje. Mržnja ne pogađa samo izravno ciljane pojedince, skupine i zajednice, već može i polarizirati i ograničiti demokratsku raspravu.
Komisija je u prosincu 2023. donijela komunikaciju naslovljenu „Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena protiv mržnje”. U Komunikaciji se potiče rasprava na inicijativu građana o tome kako ostaviti iza sebe mržnju i podjele u korist zajedničkog uživanja u jednakosti, poštovanja ljudskih prava i dostojanstva. Te su vrijednosti utvrđene u Ugovoru o Europskoj uniji, koji predstavlja društveni ugovor koji nas sve povezuje kao građane EU-a.
Kako se priključiti raspravi na razini cijelog EU-a o rješavanju problema mržnje u društvu?
Kako možemo pristupiti problemu mržnje i povećati uzajamno poštovanje u našim društvima? Želite li podijeliti osobno iskustvo ili ideju o tome kako možemo povećati uzajamno poštovanje u našim društvima? Imate li preporuku koja bi mogla poduprijeti budući rad Europske komisije na borbi protiv govora mržnje i zločina iz mržnje?
Želimo čuti vaša stajališta o borbi protiv mržnje u društvu. Ovdje možete iznijeti svoja stajališta i raspravljati s drugim građanima poštujući njihova mišljenja.
Što će Komisija poduzeti na temelju prikupljenih ideja?
Europska komisija analizirat će sve doprinose na platformi, uključujući i one proizašle iz rasprava u okviru europskog panela građana i građanki, i uzet će ih u obzir pri pripremi budućih politika.
Suzbijanje mržnje: u brojkama
Iako nije lako izmjeriti razmjer mržnje, sljedeći podaci mogli bi rasvijetliti situaciju:
- Na temelju analize 8 milijuna internetskih poruka u EU-u utvrđeno je da se razina toksičnosti potaknuta mržnjom povećala za 30 % od siječnja do rujna 2023.
- 55 % ispitanika iz istraživanja koje je provela Agencija Europske unije za temeljna prava izjavilo je da je doživjelo rasnu diskriminaciju u EU-u više od tri puta u razdoblju od 2022. do 2023.
- Svaka treća žena barem je jednom doživjela fizičko ili seksualno nasilje.
Što je EU dosad učinio u vezi s tim problemom?
Okvir za borbu protiv mržnje na razini EU-a obuhvaća regulatorne i političke inicijative. U nastavku su navedene samo neke od njih: na ovoj poveznici možete saznati više o pravnom i političkom okviru za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje u EU-u.
Postojeće mjere za borbu protiv govora mržnje i zločina iz mržnje
- Okvirna odluka iz 2008. o suzbijanju određenih oblika i načina izražavanja rasizma i ksenofobije
- Komunikacija Europske komisije i Visokog predstavnika za vanjske poslove i sigurnosnu politiku iz prosinca 2023. pod naslovom „Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena protiv mržnje”
- Strategija EU-a za suzbijanje antisemitizma i njegovanje židovskog načina života u Europi
- Strateški okvir EU-a za jednakost, uključivanje i sudjelovanje Roma
- Akcijski plan EU-a za antirasizam
Mjere za suzbijanje nezakonitog govora mržnje na internetu
Europski panel građana i građanki o suzbijanju mržnje u društvu proslijedio je preporuke Europskoj komisiji
Tijekom tri vikenda 150 nasumično odabranih građana iz svih 27 država članica EU-a raspravljalo je o raznim uzrocima mržnje u EU-u i mjerama koje bi se mogle poduzeti da bi se ti uzroci uklonili.
Zajedno su sastavili popis preporuka koje će doprinijeti oblikovanju budućih propisa EU-a i inicijativa Komisije.