Prejsť na hlavný obsah
Platforma na zapojenie občanov
Európske panelové diskusie občanov

Nová fáza zapojenia občanov

Práve prebieha európska panelová diskusia občanov o riešení problému nenávisti v spoločnosti

Občania predložili Európskej komisii odporúčania z európskej panelovej diskusie občanov o energetickej efektívnosti

Čo sú európske panelové diskusie občanov?

Ako prebiehajú panelové diskusie občanov?

  1. Prvé zasadnutie
    Rozvíjanie nápadov

    Cieľom prvého zasadnutia je rozvíjať nápady a vyvinúť a zoskupiť prístupy, ktoré občania považujú za najsľubnejšie pre ďalšie diskusie na nasledujúcich zasadnutiach.

  2. Druhé zasadnutie
    Preskúmanie a rozpracovanie

    Cieľom druhého zasadnutia je navrhnúť počiatočné odporúčania občanov na základe prístupov dohodnutých na prvom zasadnutí. Občania pracujú v pracovných skupinách a na základe procesu partnerského preskúmania vzájomne hodnotia a rozpracúvajú výsledky práce iných skupín a takto ďalej rozvíjajú nápady. Tieto nápady tvoria základ pre vypracovanie záverečných odporúčaní panelovej diskusie na záverečnom zasadnutí.

  3. Záverečné zasadnutie
    Záver

    Na záverečnom zasadnutí občania predkladajú Európskej komisii závery panelových diskusií spolu s odporúčaniami ako súčasť balíka podkladov k príslušným návrhom.

Ako sa vyberajú občania?

Icon random people

Náhodne sa vyberie približne 150 občanov z 27 členských štátov.

Icon Diversity

Dbá sa na to, aby výber účastníkov dostatočne odzrkadľoval rozmanitosť EÚ – z hľadiska geografického zastúpenia (mestské/vidiecke oblasti), pohlavia, veku, vzdelania a sociálno-ekonomického zázemia.

Icon young people

Tretinu účastníkov tvoria mladí ľudia (vo veku 16 – 25 rokov).

Účastníci novej generácie panelových diskusií občanov sa vyberajú náhodne. Potenciálni účastníci sú kontaktovaní telefonicky. Pracovníci, ktorí uskutočňujú výber účastníkov, používajú nástroje, ktoré náhodne generujú platné telefónne čísla (vrátane mobilných telefónnych čísel aj čísel pevných liniek). Tak možno dosiahnuť rôznorodú a reprezentatívnu skupinu. Tento proces zabezpečuje, aby bol výber reprezentatívny a aby zloženie panelových diskusií čo najviac odrážalo sociálno-demografické zloženie EÚ.

Na výber sa používajú údaje z nasledujúcich zdrojov:

  • prieskumy Eurobarometra – každoročné prieskumy verejnej mienky Európskej únie, a
  • Eurostat – štatistický úrad EÚ.

Systém kvót zabezpečuje rodovo vyvážené zastúpenie v panelovej diskusii, ako aj to, aby tretinu občanov zúčastňujúcich sa na diskusii tvorili mladí ľudia vo veku 16 – 25 rokov. K ďalším sociálno-demografickým charakteristikám, ktoré berieme do úvahy, patria:

  • úroveň vzdelania,
  • miesto bydliska,
  • povolanie.

Výber účastníkov z každého členského štátu sa uskutočňuje vzhľadom na počet obyvateľov daného členského štátu. Zároveň sa dbá na to, aby boli pomerne zastúpené aj rôzne skupiny. V prípade menších krajín s menším počtom účastníkov sa zabezpečuje prierezové zastúpenie rôznych kategórií účastníkov vo všetkých panelových diskusiách, aby boli dostatočne zastúpené aj menšie krajiny.

Pre každú novú panelovú diskusiu sa organizuje nový výber účastníkov.

Reprezentatívne a rôznorodé zloženie panelových diskusií je nevyhnutné na to, aby sa viedli živé diskusie a aby tieto diskusie odrážali širokú škálu perspektív a názorov.

 

Ukončené panelové diskusie občanov

food waste fridge

Aké opatrenia by mali prijať členské štáty EÚ, aktéri v potravinovom dodávateľskom reťazci, občania a iné súkromné a verejné zainteresované strany v snahe zintenzívniť úsilie o zníženie plytvania potravinami?