Představte si společnost, kde porozumění, empatie a spolupráce mezi generacemi vdechují život našim komunitám. Tato iniciativa není pouhou konzultací. Je to cesta do možných budoucností formovaných inspirativními příběhy o spolupráci a solidaritě. Staňte se vypravěči a povězte nám o nových, možných zkušenostech s životem v mezigeneračně spravedlivém světě. Vaše příběhy budou motivovat ostatní, aby vytvořili trvalý odkaz pro ty, kteří budou následovat.
Kolektivní vize: Proč na vašich příbězích záleží
Sdílením emocí, myšlenek a činů spojených s mezigenerační spravedlností může váš příběh proměnit tyto zkušenosti z pouhé fantazie ve skutečnost. Ukážete důležitost myšlení nad rámec našich vlastních sobeckých kruhů a životů a inspirujete ostatní, včetně nás v Evropské komisi, k smysluplným činům.
Na vaše příběhy budeme reagovat a využijeme je. Zdůrazněním rozmanitých zkušeností a poznatků budou vodítkem pro rozvoj politik a iniciativ zaměřených na podporu silnějších vazeb mezi generacemi a spravedlivější budoucnosti pro všechny, včetně těch, kteří se ještě nenarodili.
Koaliční týmy, složené z lidí z Evropské komise i mimo ni, také spolupracují na prozkoumání toho, jak by mohla vypadat spravedlivá mezigenerační budoucnost v klíčových oblastech identifikovaných ve fázi stanovení rozsahu. Jejich příběhy, spolu s těmi vašimi a příběhy shromážděnými z jiných workshopů, budou shromážděny na konci června, aby pomohly utvářet společnou vizi budoucnosti. Toho se dosáhne s pomocí profesionálních autorů a my se postaráme o to, abychom do centra pozornosti umístili skvělé inspirativní příběhy, které jste sdíleli!
Využijte výsledky stanovení rozsahu, prostudujte si pokyny pro vyprávění příběhů a najděte inspiraci v našich příkladech (<em>Vision Snapshots</em>)!
Aby vaše vize formovala strategii, zveme vás, abyste jako výchozí bod použili shrnutí výsledků fáze stanovení rozsahu. Tímto způsobem si můžete představit mezigeneračně spravedlivou budoucnost, kde jsou řešeny některé z identifikovaných klíčových otázek. Například:
- Společnost, která upřednostňuje dlouhodobé myšlení integrací budoucích generací do rozhodovacích procesů.
- Systém správy, který skutečně reprezentuje potřeby všech a aktivně zapojuje mladé i starší hlasy s cílem podpořit inkluzivnější demokracii a sociální soudržnost.
- Budoucnost, kde mezigenerační spolupráce řeší změnu klimatu a zhoršování životního prostředí a zajišťuje udržitelnou planetu pro všechny.
- Svět, ve kterém mezigenerační solidarita vytváří spravedlivější společnost, zajišťuje sociální soudržnost a přístup k základním službám, jako je vzdělávání, zdravotní péče a digitální technologie, pro každou věkovou skupinu.
Toto je jen několik z mnoha možných příběhů, které můžete vytvořit zaměřením se na základní příčiny a oblasti pro akci identifikované ve fázi stanovení rozsahu.
Neváhejte se podívat na naše pokyny pro vyprávění příběhů, abyste své vize vdechli životu. Navrhují techniky, jako je Cesta hrdiny, k ilustraci transformace a spolupráce a inspirují vás k představě budoucnosti, kde všechny generace prosperují společně.
V neposlední řadě, abyste podnítili svou fantazii a našli inspiraci, zvažte následující příklady. Toto jsou vize, které napsali stážisté Modré knihy Evropské komise, kteří pro nás představili, jak by mohla vypadat mezigeneračně spravedlivá budoucnost:
V našem občanském fóru sedím vedle své babičky. Probíráme nejnovější plány adaptace na změnu klimatu, na kterých se společně podíleli občané všech věkových kategorií. Rozhodnutí nejsou snadná, ale jsou transparentní a zakořeněná v nejlepších dostupných znalostech. To je náš základ. Vzpomíná na dobu, kdy budoucnost byla něco, co se dalo ovládat pomocí strategií shora dolů, které se ji snažily uzamknout. Dnes s ní ale zacházíme spíše jako se sdíleným horizontem, formovaným důkazy, pamětí a péčí. Přijímáme nejistotu, ale neignorujeme ji. Společně utváříme flexibilní strategie.
Před jakýmkoli důležitým rozhodnutím pořádáme konzultace o přírodě. Vědci, umělci, občané, mladí i staří, se scházejí, aby interpretovali signály z ekosystémů jako součást našeho demokratického procesu. Ptáme se: Co je správné pro ty, kteří přijdou po nás? Co potřebuje živý svět k prosperitě? K našemu přírodnímu prostředí přistupujeme jako k partnerovi, se kterým můžeme spolupracovat, ne jako k krajině, které máme dominovat.
Babička říká, že se naše instituce změnily. Nyní vládneme prostřednictvím rovnováhy hlasu a struktury, shromáždění, místních iniciativ a odpovědných institucí, které spolupracují. Spravedlnost se nekončí u příjmu ani identity. Uhlíkový rozpočet se sdílí mezi generacemi. Digitální přístup je společným právem. A péče proudí systémy, které zohledňují věk. Technologie nejsou uctívány. Každou významnou inovaci posuzují mezigenerační panely. Naučili jsme se, že opatrnost není odpor, ale forma respektu.
Evropská unie, jejíž jsem součástí, je silným, kooperativním hlasem, ale má jasno ve svých hodnotách. Buduje dohody, které trvají, a zároveň se neostýchá neshod, když je v sázce rovnost, klima nebo mír. Budoucnost se dříve zdála vzdálená. Nyní ji vidím v každém rozhodnutí, které děláme.
Vyrůstal jsem v komunitě, která má své plány přilepené na lednici: cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie, rozpočty občanů, řídicí panely zářící ukazateli průběhu. Pořádáme měsíční shromáždění, kde se počítá každý hlas; žádné místo vzadu, žádné sametové provazy. Babička mi říká, že její rodiče bojovali za nahrazení staré rady shora dolů těmito kruhy sdílené činnosti; stále nosí opotřebovanou účetní knihu, kde byla zaznamenána první kooperativní dividenda. Když přejedu prsty po tom vybledlém inkoustu, cítím tep zodpovědnosti.
Spravedlnost je pro nás víc než nostalgie; Je to optimalizace. Nejasnost nás znepokojuje, proto plánujeme budoucí scénáře, spouštíme simulace a sdílíme kód. Mapujeme kvalitu půdy před výsadbou komunitních sadů, testujeme penzijní reformy zátěžovými testy a kalibrujeme uhlíkové kompenzace, aby naše vnoučata nezdědila deficity, ale dividendy. Přesto mi tabulky nikdy nedovolí zapomenout na lidskou míru chybovosti. Sleduji sedmiletého Ziona, jak zkoumá senzor kvality ovzduší na svém zápěstí, a slibuji si, že budoucnost, kterou píšeme, musí nechat prostor pro jeho otázky.
Takže dnes večer model ještě jednou upravím, zohledňuji zvědavost jako proměnnou a dokazuji, že správcovství a inovace mohou sdílet stejnou buňku.
Doporučujeme vám, abyste se zapojili a komentovali tyto příběhy svými vlastními nápady nebo přispěli svým vlastním stručným příběhem. Váš příběh může mít jakoukoli formu, pokud odráží vaši vizi mezigeneračně spravedlivé budoucnosti a drží se v délce do 1 000 znaků. Pokud byste je chtěli sdílet i online, přidejte k nim hashtag #NašeBudoucnost.
Další fáze: Strategické nápady a společná tvorba
Tyto společné vize budou výchozím bodem pro naši další fázi procesu „Strategické myšlenky“ (září–říjen), v níž budeme přemýšlet o konkrétních opatřeních, která musíme přijmout, abychom uskutečnili vize, které jsme společně vytvořili a sdíleli.
Návrhy & Platforma OurFutures
Pokud máte nějaké nápady nebo návrhy na zlepšení našeho procesu, rádi se vám ozveme. Můžete se s námi obrátit na JRC-INTERGENERATIONAL-FAIRNESSec [dot] europa [dot] eu (JRC-INTERGENERATIONAL-FAIRNESS[at]ec[dot]europa[dot]eu).
Možná máte další představy o tom, jak by mohla vypadat žádoucí budoucnost Evropy, mimo objektiv mezigenerační spravedlnosti. Pokud ano, můžete se o svou vizi podělit na platformě OurFutures. Tyto příběhy jsou pravidelně přezkoumávány a analyzovány s cílem pomoci tvůrcům politik informovat o tom, co je pro občany nejdůležitější a co by mělo být v politické agendě upřednostněno.
Připojte se k nám na této vzrušující cestě k vytvoření spravedlivější budoucnosti pro všechny generace. Váš hlas je důležitý a společně můžeme vytvořit odkaz, který bude prospěšný všem.