![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdHNEIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--15e6e601fb849897d5eee4dfe0295d779984035a/GreenBanner01.png)
Ενεργειακή απόδοση
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Risparmiare energia: ένα ιρριζολικό δίλημμα
Το να καταναλώνουμε λιγότερα είναι ο μόνος τρόπος, αλλά αυτό σημαίνει αλλαγή των συνηθειών μας: σβήστε τα φώτα, αποδοτικές συσκευές, λιγότερα αυτοκίνητα. Γιατί είναι δύσκολο; Έλλειψη επίγνωσης, άνεσης, διαφημιστικού βομβαρδισμού, φόβος αλλαγής. Πρέπει να αλλάξουμε πορεία για την ενεργειακή κρίση και το κλίμα. Εκπαίδευση, κίνητρα, τολμηρές πολιτικές για τη βιωσιμότητα. Η εξοικονόμηση ενέργειας δεν παραιτείται από τη ζωή, αλλά ζει με μεγαλύτερη επίγνωση και υπευθυνότητα. Το μέλλον εξαρτάται από εμάς
Κοινοποίηση