![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdG9EIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--f0b01376ab4c9c2e6d8e41e8adc404373018c08f/AH%20BANNERS%20(5).png)
Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Θα πρέπει να καταλάβουμε γιατί μισούμε τότε θα είμαστε σε θέση να ελέγξουμε τα κακά συναισθήματα
Πρέπει να κατανοήσουμε τις αιτίες του μίσους. Κατά τη γνώμη μου, τα πιο σημαντικά είναι η φτώχεια και ο πλούτος. Η φτώχεια γεννά όλες τις παθολογίες που κάνουν τους ανθρώπους καταπιεσμένους, λιγότερο μορφωμένους, λιγότερο φροντισμένους και πιο πιθανό να διαπράξουν εγκλήματα. Από την άλλη πλευρά, έχουμε μετανάστες που έχουν πολλά χρήματα, γεγονός που κάνει τον τοπικό πληθυσμό να ζηλεύει, οι οποίοι δεν έχουν αυτά τα χρήματα. Ένα άλλο πράγμα που μπορεί να προκαλέσει μίσος είναι η έλλειψη κατανόησης των διαφορών. Νομίζω ότι μόλις οι άνθρωποι καταλάβουν τους μηχανισμούς του μίσους, θα είναι σε θέση να το ελέγξουν.
Κοινοποίηση