![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdG9EIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--f0b01376ab4c9c2e6d8e41e8adc404373018c08f/AH%20BANNERS%20(5).png)
Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Αναγνώριση και πολιτικό θάρρος
Είναι σημαντικό να αυξηθεί η ευαισθητοποίηση σχετικά με ζητήματα/τομείς στους οποίους το μίσος αποτελεί πρόβλημα, με έμφαση στις αιτίες της εχθρότητας. Σε πολλές περιπτώσεις, η προκατάληψη, η άγνοια, οι παρεξηγήσεις, καθώς και η διαστρεβλωμένη ή εσφαλμένη παρουσίαση (ενδεχομένως εσφαλμένων) δεδομένων διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο. Η προώθηση και η ανάδειξη του πολιτικού θάρρους θα μπορούσε επίσης να συμβάλει στην καταπολέμηση του μίσους στην κοινωνία.
Κοινοποίηση