![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdG9EIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--f0b01376ab4c9c2e6d8e41e8adc404373018c08f/AH%20BANNERS%20(5).png)
Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Αναγνώριση αλλοδαπών γάμων μεταξύ Ρουμάνου πολίτη και αλλοδαπού πολίτη και παροχή συζυγικών δικαιωμάτων ίσων με τους ετεροφυλόφιλους γάμους
Η Ρουμανία υστερεί σε σχέση με την ΕΕ όσον αφορά τα δικαιώματα των ΛΟΑΤΚΙ+. Μη αναγνώριση γάμου/συμφώνου συμβίωσης μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου, περιορισμός διαμονής, ιθαγένειας, κληρονομιάς για συζύγους του ιδίου φύλου. Αυτό εισάγει διακρίσεις, παραβιάζει τις αξίες της ΕΕ. Η νομική αναγνώριση προάγει την ισότητα, ενισχύει τον κοινωνικό ιστό, τονώνει την οικονομία. Πολλές χώρες της ΕΕ αναγνωρίζουν τις ενώσεις ατόμων του ιδίου φύλου. Ώρα να προσχωρήσει η Ρουμανία! #RomaniaLGBTQ #EqualityForAll
Κοινοποίηση