![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdG9EIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--f0b01376ab4c9c2e6d8e41e8adc404373018c08f/AH%20BANNERS%20(5).png)
Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Προώθηση του διαλόγου και των ανταλλαγών
Για να αντιμετωπιστεί το μίσος είναι απαραίτητο να ενισχυθεί ο διάλογος, η διαφάνεια και η θετική επικοινωνία (μη βίαιη επικοινωνία σύμφωνα με τον Marshall Rosenberg). Η πρώιμη μη βίαιη επικοινωνιακή εκπαίδευση θα διδάξει τους ανθρώπους να αναγνωρίζουν καλύτερα τις ανάγκες τους και να αποφεύγουν να μεταφέρουν τις ενοχλήσεις και τους φόβους τους στους άλλους. Οι τακτικές συναντήσεις μεταξύ των διαφόρων κοινοτήτων και ο διάλογος θα μετριάσουν τους φόβους και τις ανησυχίες. Πρέπει επίσης να κινηθούμε προς μια κοινωνία που θα βασίζεται στη συνεργασία και όχι στον ανταγωνισμό και τον ανταγωνισμό. Στο πλαίσιο αυτό, απαιτείται αλλαγή κοινωνικού προτύπου (π.χ. τοπικοί συνεταιρισμοί, δημιουργία κοινών οραμάτων και αξιών που λαμβάνουν υπόψη το περιβάλλον και την ευημερία των μελλοντικών γενεών).
Κοινοποίηση