![](/participation/rails/active_storage/blobs/redirect/eyJfcmFpbHMiOnsibWVzc2FnZSI6IkJBaHBBdG9EIiwiZXhwIjpudWxsLCJwdXIiOiJibG9iX2lkIn19--f0b01376ab4c9c2e6d8e41e8adc404373018c08f/AH%20BANNERS%20(5).png)
Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Προώθηση του γραμματισμού στα μέσα ενημέρωσης για την καταπολέμηση της ρητορικής μίσους
Μία από τις πηγές μίσους στη σημερινή κοινωνία είναι αναμφίβολα το ευρύ φάσμα των διαφόρων μέσων ενημέρωσης που επικεντρώνονται στη διάδοση της παραπληροφόρησης, εκτός από τα άτομα ή τις οργανώσεις που επιδιώκουν αυτή την ατζέντα μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης. Θα ήθελα να δω να καταβάλλεται μεγαλύτερη προσπάθεια για την προώθηση του γραμματισμού στα μέσα ενημέρωσης στον πληθυσμό, έτσι ώστε να ενισχυθεί η ικανότητα των ανθρώπων να διακρίνουν τα ψεύδη και να εξετάζουν κριτικά διάφορες μισές αλήθειες, spindoctoing ή άλλα έντονα μεροληπτικά αποτελέσματα. Αυτό θα μπορούσε να γίνει, για παράδειγμα, με την εφαρμογή μαθημάτων που αποσκοπούν στη βελτίωση του γραμματισμού στα μέσα επικοινωνίας στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ή ίσως ακόμη και στα πανεπιστήμια. Όχι μόνο αυτό, υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός διαφορετικών οργανισμών που επικεντρώνονται σε αυτόν τον στόχο, οι οποίοι θα μπορούσαν σίγουρα να χρησιμοποιήσουν περισσότερη χρηματοδότηση, προώθηση και / ή τη δυνατότητα συμμετοχής σε δημόσιο διάλογο, για παράδειγμα σχετικά με την προτεινόμενη νομοθεσία. Επιπλέον, βλέπω ως δυνητικά αποτελεσματικές περισσότερες ευκαιρίες για τους ηλικιωμένους, ή για τα άτομα που είναι εκτός σχολείου εν γένει, να εκπαιδευτούν σχετικά με τις προκαταλήψεις των μέσων ενημέρωσης και την παραπληροφόρηση. Μαθαίνουμε σε όλη μας τη ζωή, έτσι δεν είναι; Εν κατακλείδι, πιστεύω ότι μέσω της συνεργατικής δράσης και των στρατηγικών επενδύσεων, μπορούμε να ανοίξουμε το δρόμο για μια πιο ενημερωμένη, αφοσιωμένη και αρμονική κοινωνία, όπου η εξάπλωση του μίσους αντιμετωπίζεται με ανθεκτικότητα και κατανόηση.
Κοινοποίηση