Αντιμετώπιση του μίσους στην κοινωνία
Πείτε τη γνώμη σας και επηρεάστε τη χάραξη πολιτικής
Η εκπαίδευση είναι το κλειδί
Το πρώτο βήμα θα ήταν η εκπαίδευση σε θέματα όπως η ρητορική μίσους, τα εγκλήματα μίσους και οι διακρίσεις. Μια ορισμένη εστίαση στον αντισημιτισμό και το αντιμουσουλμανικό μίσος θα ήταν λογική αυτή τη στιγμή δεδομένης της ανησυχητικής αύξησης αυτού του είδους μίσους πρόσφατα. Αυτό είναι ένα βήμα που έχει ήδη αναφερθεί στο «Δεν υπάρχει χώρος για μίσος: μια Ευρώπη ενωμένη κατά του μίσους», ανακοίνωση του 2023, ωστόσο, πιστεύω ότι πρέπει να ενθαρρυνθεί σε περισσότερους χώρους της κοινωνίας: -Στα σχολεία· ώστε όλα τα παιδιά να μπορούν να μάθουν σεβασμό και καλοσύνη από μικρή ηλικία. -Επιγραμμικά· Πιο θετικό περιεχόμενο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, αλλαγές στους αλγορίθμους για την εμφάνιση πιο αντίθετων απόψεων προκειμένου να αποφευχθεί η πόλωση και οι θάλαμοι ηχούς. -Κοινωνία των πολιτών· ενώσεις, θρησκευτικές κοινότητες και φορείς του ιδιωτικού τομέα για να διασφαλίσουμε ότι προσεγγίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους. Η ΕΕ πρέπει να ενθαρρύνει τα κράτη μέλη της να εφαρμόσουν αυτό το είδος εκπαίδευσης σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας.
Κοινοποίηση