Dialoguri în materie de politici pentru tineret
O nouă rundă de discuții
Bunăstarea mintală ar trebui să fie o prioritate esențială pentru viața tinerilor
Participanții au spus că sănătatea mintală merită aceeași atenție ca și sănătatea fizică, în special având în vedere presiunile tot mai mari cu care se confruntă tinerii la școală, la locul de muncă și online. Ei au explicat că stresul, epuizarea și anxietatea devin din ce în ce mai frecvente, dar serviciile de asistență rămân limitate sau greu de accesat. Tinerii au solicitat conversații mai deschise cu privire la bunăstarea mintală, o mai bună consiliere școlară și asistență medicală mintală accesibilă și la prețuri abordabile în întreaga UE. Ei au subliniat, de asemenea, necesitatea de a lupta împotriva stigmatizării și de a crea medii în care solicitarea de ajutor se simte normală. Pentru ei, o minte sănătoasă este fundația pentru învățare, creativitate și fericire.
Ce ar putea contribui la transformarea bunăstării mintale într-o prioritate reală în școli, la locurile de muncă și în comunități?
Partajați
Sau copiați link-ul